معرفی اولین نسل از کنسول های بازی ویدیویی

1 304

 

1. Magnavox Odyssey – اولین کنسول بازی ویدیویی خانگی که تولید شد.

Magnavox Odyssey اولین کنسول بازی ویدئویی خانگی بود که توسط یک تیم کوچک به رهبری Ralph H. Baer در Sanders Associates در کشور ایالات متحده در سپتامبر سال 1972 توسعه یافت. Odyssey شامل یک جعبه سفید و سیاه و قهوه ای بود که به دو کنترل سیمی مستطیلی به یک تلویزیون متصل می شود که توانایی نمایش سه نقطه مربع روی صفحه را داشت و با رفتاری متفاوت برای نقاط بسته به بازی، و بدون قابلیت صدا بود که بازیکنان برای ایجاد تصاویر پوشش های پلاستیکی بر روی صفحه نمایش قرار می دهند و یک یا دو بازیکن برای هر بازی نقطه های خود را با سه دستگیره و یک دکمه کنترل مطابق با قوانین برای هدایت بازی استفاده می کند.

کنسول Odyssey همراه با تاس، پول کاغذی و سایر لوازم جانبی و بسته بندی چوبی که با کارتیج های بازی همراه بود و یک کنترل کننده محیطی که اولین اسلحه نوری برای کنسول های ویدئویی محسوب می شد به صورت جداگانه فروخته  می شد.

Magnavox Odyssey - اولین کنسول بازی ویدیویی خانگی که تولید شد
ایده ی ساخت کنسول بازی ویدیویی توسط آبره Baer در اوت 1966 محقق شد و در طول سه سال او همراه با بیل هریسون و بیل راشچ،  نمونه اولیه از این کنسول  را ساختند و در نهایت هفت نسخه از این کنسول تولید شد که با نام Brown Box شناخته شد، چندین تولیدکننده پیش از آنکه Magnavox موافقت کند که آن را در ژانویه سال 1971 تولید کند، معرفی شد. پس از انتشار، کنسول Odyssey در سپتامبر سال 1972 از طریق نمایندگی خود تا پایان سال موافق به فروش 69 تا 100 هزار واحد شد و در نهایت خط تولید این کنسول در سال 1975 متوقف شد.

شرکت Magnavox مجموعه ای از کنسول های اختصاصی Magnavox Odyssey را تولید کرد و همچنین  در سال 1978 نسخه دوم از  کنسول Odyssey را تولید کرد. یکی از 28 بازی که برای این کنسول ساخته شد، یک بازی پینگ پونگ بود که الهام گرفته از بازی Pong، یکی از عنوان های موفق شرکت اتاری بود محسوب می شد. انتشار آخرین نسخه از کنسول اودیسه به عبارتی پایان نسل اولیه ی بازی های ویدئویی بود که پس از آن صنعتی از بازی های ویدیویی تجاری آغاز شد.


2. PONG – یکی دیگر از اولین کنسول های بازی های ویدیويي.

PONG یکی از اولین بازی های ویدئویی بود و در واقع یک بازی ورزشی تنیس روی میز حساب می شد که با گرافیک دو بعدی ساده ای ساخته شده بود این بازی در ابتدا توسط شرکت Atari تولید شد که در سال 1972 آن را منتشر کرد. Allan Alcorn کنسول پونگ را به عنوان یک تمرین آموزشی برای Nolan Bushnell که بنیان گذار آتاری بود تولید کرد.Bushnell از ایده بازی PONG  که در کنسول Odyssey Magnavox دیده بود، که بعدا منجر به دعوایی علیه آتاری شد، استفاده کرد.Ted Dabney وBushnell یکی از بنیانگذاران آتاری، تصمیم گرفتند که این بازی را تولید کنند.

PONG - یکی دیگر از اولین کنسول های بازی های ویدیويي
PONG به سرعت موفق شد و اولین بازی تجاری موفق بود که به همراه اولین کنسول خانگی ادیسه Magnavox به ایجاد صنعت بازی های ویدئویی کمک کرد. به زودی پس از انتشار آن، چندین شرکت شروع به تولید بازی هایی کردند که گیم پلی Pong را کپی کرده و در نهایت انواع جدیدی از بازی ها را منتشر کرد. در نتیجه، Atari کارکنان خود را تشویق کرد تا بازی های نوآورانه ای تولید کنند. این شرکت چندین دنباله را منتشر کرد که بر اساس ساختار گیم پلی خوب و قابل قبول با افزودن ویژگی های جدید ساخته شد.

در طی فصل کریسمس سال 1975، آتاری نسخه منحصر به فردی از پونگ را از طریق فروشگاه های خرده فروشی Sears منتشر کرد. این نیز یک موفقیت تجاری بود و منجر به تعداد زیادی نسخه از این بازی ویدیویی شد. این بازی در بسیاری از سیستم عامل های قابل حمل و خانگی پس از انتشار آن دوباره بازسازی شد. PONG در چندین نمایش تلویزیونی و بازی های ویدئویی ارجاع داده شده و به نمایش گذاشته شد.


3. TELSTAR

کنسول بازی TELSTAR

Telstar مجموعه ای از کنسول های ویدئویی تولید شده توسط Coleco از سال 1976 تا 1978 است. با شروع از کلون Telstar Pong بر اساس تراشه AY-3-8500 در سال 1976، 14 کنسول منتشر شد که در مجموعه مارک های Telstar وجود داشت که یک میلیون واحد از Telstar فروخته شده است.

TELSTAR

 


4. COLOR TV-GAME

کنسول بازی COLOR TV-GAME

Color TV-Game ( به ژاپنی: Hebrew: Karā Terebi-Gēmu) سری پنجم کنسول اختصاصی خانگی است که توسط نینتندو ایجاد شده و تنها در ژاپن منتشر شد. نینتندو سه میلیون نسخه از چهار مدل اول را فروخت، یک میلیون واحد از هر دو مدل اول، Color TV-Game 6 و Color TV-Game 15 و نیم میلیون واحد از هر دو مدل بعدی، Block Breaker و Racing 112 سری تلویزیون رنگی که بالاترین آمار فروش نسل اول کنسول های بازی ویدیویی بود. کنسول ها می توانند از باتری های C برای اجرا شدن کمک بگیرند و تمام مدل ها با یک آداپتور برق متناوب عرضه می شدند.

COLOR TV-GAME

1 نظر
  1. Siti می گوید

    چقدر خوبه که در مورد کنسول و بازیهای روز دنیا مطلب مینویسین،عالیه👍ممنون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.