آیا با پول میشه خوشبختی را خرید؟

1 287

در طول چند سال گذشته، تحقیقات جدید به ما درک عمیق تری نسبت به رابطه ی بین آنچه که ما کسب می کنیم و چگونه احساس می کنیم نشان داده است که اقتصاد دانان پیوندهای بین درآمد و شادی را، در سراسر کشورها مورد بررسی قرار داده اند و روانشناسان افرادی را مورد بررسی قرار داده اند تا ببینند که واقعا چه چیزی باعث می شود که ما ارزش پول را درک کنیم.

نتایج در نگاه اول ممکن است به نظر کمی آشکار باشد: بله، افرادی که درآمد بالاتری دارند، در کل، شادتر از کسانی هستند که تلاش می کنند تا با نداشته هاشون دست و پنجه نرم کنند.

در یک نگاه: چگونه خوانندگان از پول برای یافتن شادی استفاده می کنند؟
به طور خلاصه، این تحقیقات اخیر نشان می دهد که ثروت به هیچ وجه تضمین کننده ی یک زندگی خوب نیست. اهمیت بسیار زیادی از درآمد بزرگ این است که مردم آن را خرج می کنند. به عنوان مثال، پول دادن به مردم بسیار شادی آورتر است تا این که خودشان شاد شوند و هنگامی که آنها پول خود را خرج می کنند، مردم بسیار شادتر از زمانی هستند که از تجربیات سفر خود مانند کالاهای مادی استفاده می کنند.

با توجه به این موضوع، در اینجا چیزی از آخرین تحقیقات در مورد نحوه استفاده مردم از  پول و استفاده بیشتر از آن و شادی آنها می گوییم.

Ryan Howell دچار مشکل شده بود . مطالعات متعددی در طی 10 سال گذشته نشان داده بود که تجربیات زندگی به ما لذت مضاعف بیشتری نسبت به چیزهای مادی می دهد و با این حال مردم هنوز این را تجربه می‌کنند که به خرید کالاهای مادی بپردازند .

بنابراین، پروفسور Howell، استاد روانشناسی دانشگاه ایالتی سانفرانسیسکو، تصمیم گرفت به آنچه که در حال انجام است نگاه کند.  در مطالعه‌ای که در اوایل سال جاری منتشر شد ، او متوجه شد که مردم با خرید کالا ارزش بهتری نسبت به پول خود دارند، زیرا تجربیات زودگذر هستند و کالاهای مادی طولانی‌تر هستند. بنابراین، اگر چه گاهی اوقات آن‌ها در یک تعطیلات بزرگ با خرید بلیط‌ های کنسرت های بزرگ  ولخرجی می‌کنند، زمانی که در حالت غنی هستند، به کالاهای مادی پایبند هستند. اما در حقیقت، پروفسور هاول متوجه شد که وقتی مردم به خرید خود نگاه می کردند، متوجه شدند که از تجربیات خود ارزش بیشتری به دست آورده اند.

او می گوید: “مردم فکر می کنند که تجربیات فقط شادمانی موقتی را فراهم می کنند، اما در واقع شادکامی و ارزش پایدارتری را ارائه می دهند. او می‌گوید: با این حال ما هنوز چیز های مادی را می‌خریم، چون آن‌ها ملموس هستند و ما فکر می‌کنیم که می‌توانیم از آن‌ها استفاده کنیم .

استاد روانشناسی دانشگاه کرنل Thomas Gilovich به نتایج مشابهی دست یافته است. “مردم معمولا محاسبات عقلانی را انجام می دهند: من مقدار محدودی پول دارم، و می توانم، به آنجا بروم، یا می توانم این را داشته باشم.” “اگر من به آنجا برسم، عالی خواهد بود، اما در هیچ زمان دیگری انجام نخواهد شد. اگر این چیزی را بخرم، دست کم من همیشه آن را خواهم داشت. این در واقع درست است، اما از نظر روانشناختی درست نیست. ما با کالاهای مادی سازگار هستیم. این فرآیند ” انطباق دوگانه ” نامیده می شود که خرید شادی را از طریق خرید کالا دشوار می‌کند. لباس جدید یا ماشین فانتزی، هیجان مختصری را فراهم می‌کند.

پروفسور Gilovich می گوید: تجربه ها، از سوی دیگر، تمایل بیشتری به نیازهای روان شناختی ما دارند. به طوری که آنها اغلب با افراد دیگر به اشتراک می گذارند، به ما حس ارتباط بیشتری می دهند و بخش بزرگی از احساس هویت ما را تشکیل می دهند. اگر به هیمالیا صعود کرده اید، این چیزی است که همیشه به یاد می آورید و در مورد آن بحث می کنید، مدت‌ها بعد از آن همه ابزار مورد علاقه شما به محل دفن زباله رفته‌اند (منظور از یاد شما رفته است). و مهم‌تر اینکه ما تمایل داریم تجربیات خود را با افراد دیگر مقایسه نکنیم. او می‌گوید: ممکن است برای شما چیزهای مادی بسیار مهم‌ تر از چیزهای تجربی باشد . تصور کنید که فقط یک کامپیوتر جدید خریداری کرده‌اید که واقعا دوست دارید و من نشان می‌دهم که با همان مقدار پول شما فقط  یک مانیتور روشن‌تر و پردازنده سریع‌تر تهیه کرده اید. این تفاوتش چقدره؟

این موضوع بسیاری از مردم را اذیت می کند. اما وقتی به مردم گفته می‌شود که تصور کنند که آن‌ها به تعطیلات نیوزلند رفته‌اند و یک نفر دیگر تعطیلات بهتری دارد چه حسی دارید، اما شما تجربیات خود را به دست آورده‌اید و هنوز تجربیات و خاطرات خود را آن تعطیلات در ذهن خود دارید و به همین دلیل به شما حس کمتری منتقل می کند.

در مقاله اخیر به نام ” انتظار برای Merlot ” , پروفسور Gilovich و همکارانش نشان دادند که ما همچنین از تجسم یک تجربه، بیشتر از تجسم داشتن چیزهای مادی لذت می‌بریم. افرادی که منتظر رویدادی بودند عموما هیجان‌زده بودند ، در حالی که انتظارچیزهای مادی ، به نظر می‌رسید که کیفیت ناشکیبایی دارند.

یکی از دلایل اصلی اینکه چرا داشتن چیزهای بیشتر همیشه ما را خوشحال نمی‌کند این است که ما با این موضوع کنار آمده ایم.

Sonja Lyubomirsky، استاد روانشناسی در دانشگاه Riverside کالیفرنیا می‌گوید : ” انسان‌ها به طور قابل‌ ملاحظه‌ ای در مورد تغییر در زندگی خود، به ویژه تغییرات مثبت و خوب، فکر میکنند . اگر درآمد شما افزایش پیدا کند، به زندگی شما رونق می‌دهد اما در کنار آن نیز آرزوهای شما نیز بیشتر و بزرگتر می شوند . شاید شما یک خانه بزرگ‌ تر در یک محله جدید بخرید، و بنابراین همسایه‌ های شما ثروتمندتر هستند و شما حتی بیشتر از آن شروع به کار می‌کنید. درست ماننده این است که شما روی تردمیل آرزوها قدم می‌گذارید که تلاش برای جلوگیری از این کار ، واقعا یک چالش است .”

همچنین مهم است که بدانیم چه چیزی خرید می‌کنیم و چگونه وقت خود را صرف آن می‌کنیم. این خانه بزرگ در حومه شهر ممکن است یک ایده خوب به نظر برسد ، اما مطالعه‌ای در سال 2004 توسط Alois Stutzer و Bruno Frey از دانشگاه Zurich نشان داد که افرادی با رفت و آمدهای مکرر، رضایت کلی زندگی را در چیزهای دیگر به طور مساوی گزارش کرده‌اند.

پروفسور Dunn می‌گوید “از پول برای خرید وقت خود استفاده کنید.به عنوان مثال: خرید یک خانه نزدیک تر به محل کار شما به طوری که بتوانید از آن ساعت آخر روز برای ضربه زدن به یک توپ در پارک با بچه‌ های خود استفاده کنید .

او در حال حاضر در حال تحقیق درباره این است که چگونه مردم زمان صرفه جویی در وقت توسط وظایف برون سپاری صرف می‌کنند واینکه آیا آن‌ها را شادتر می‌سازد یا خیر. او می‌گوید که یافته‌های اولیه این است که اغلب مردم با خرید زمان برای خودخوشحال‌تر می‌شوند ، اما فقط اگر از زمان مناسب استفاده کنند. با اینکار ارزش پول را در زمان خود قرار می‌دهید . استاد Dunn در یک تحقیق دیگر در زمینه پیشرفت فردی, متوجه شده‌است که وقتی مردم به زمان خود فکر می‌کنند، این کار باعث می‌شود که آن‌ها حتی مقادیر کمی از زمان را صرف چیزهایی کنند که از نظر مالی جبران نمی‌شوند. او می‌گوید که دیدن زمان به عنوان پول ممکن است عواقب مخربی داشته باشد .

پروفسور Gilovich می‌گوید اگر چه تحقیقات او نشان می‌دهد که تجربیات زندگی باعث شادی بیشتر از کالاهای مادی می‌شوند، اما مردم باید ضروریات اولیه را خریداری کنند. یافته‌های او در سراسر طیف وسیعی از سطوح درآمدی و گروه‌های جمعیتی صدق می‌کند ، اما نه برای افرادی که درآمد بسیار پایینی دارند .” او می‌گوید : ” این افراد واقعا اختیاری بر درآمد خود ندارند، بلکه همه چیز باید به ضروریات نیاز داشته باشد .

بنابراین قبل از اینکه بیرون بروید و تمام پولتان را در تعطیلات رویایی بگذرانید ، مطمئن شوید که از اصول اولیه مراقبت کرده‌اید ، بدهی‌های خود را پرداخت کرده‌اید و پول کافی برای محافظت از خود در برابر بدترین مشکلات زندگی دارید .

1 نظر
  1. Siti می گوید

    مطلب عالی👍👍

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.